Karabuğday Glutensiz mi
Glutensiz Bilgiler

Karabuğday Glutensiz mi?

28 Kasım 2018

Glutensiz beslenmek konusunda araştırma yapan pek çok insanın merak ettiği sorulardan biri de “karabuğday glutensiz mi?” sorusu. Sağlıklı ve faydalı oluşuyla adını sık sık duyduğumuz karabuğdayı gluten intorelansı olanlar ve çölyak hastaları da tüketebilir mi?

Karabuğday glutensiz mi sorusuna “evet” yanıtını kolayca verebiliriz. Her ne kadar adında buğday sözcüğü yer alsa da karauğday gluten içermez.

Peki Karabuğday Nedir?

Karabuğday Glutensiz mi Karabuğday Nedir

Karabuğday “greçka” olarak da bilinir. Rusya, Ukrayna, Polonya, Japonya gibi ülkelerde yetişen tam tahıllı bir besin olan karabuğday, kazukulağıgillerden bir bitki türüdür. Karabuğday bildiğimiz tahılların aksine kabuklu yemişlere benzer. Karabuğdayın yapısında bolca B vitamini, magnezyum ve lifin yanı sıra; yüksek protein de bulunmaktadır. Glutensiz beslenenlerin yanı sıra diyet yapanların ve sağlıklı beslenenlerin de sıkça tükettiği karabuğdayın sayısız faydası vardır. Yemekten tatlıya pek çok yiyeceği hazırlarken kullanabileceğiniz karabuğday; genellikle haşlanarak tüketilir. Haşlandıktan sonra bir kez suyunun süzülmesi önerilir. Karabuğday pilavı tarifi için tıklayın!

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karaciğer ve bağırsak dostu olan karabuğdayın faydaları saymakla bitmez. Karabuğdayın sağladığı başlıca faydalar şu şekildedir:

Karabuğday Glutensiz mi Karabuğday Faydaları

  • Karabuğday; gluten içermediği için çölyak hastaları ve gluten alerjisi bulunan insanlar tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilir.
  • Kan basıncının dengelenmesini yardımcı olan karabuğday, kolestrolü de azaltır. İçerisinde bulunan P1 vitamini kandaki kolesterolü azaltıcı etkiye sahiptir.
  • Diğer tahıllara göre protein bakımından oldukça zengindir. Üstelik yapısında yalnızca %2 oranında yağ bulunur.
  • Karabuğday; bağırsak dostu olarak bilinir. Gluten hassasiyetinin yanı sıra İBS hastalarının tüketmesi için de ideal bir besindir. Yapısında bulunan zengin posa ve lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığına oldukça faydalıdır. Lifli yapısı sayesinde sindirim ve boşaltım sistemlerinin sağlıkla işlemesini sağlamaktadır.
  • Yüksek oranda potasyum, magnezyum, fosfor ve demir içeren karabuğday; yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına birebirdir.
  • Karaciğere faydaları olan choline maddesi karabuğdayda fazlaca bulunur.
  • Karabuğday kilo vermeye de yardımıcıdır. Yükek bitkisel protein içeren karabuğday pek çok diyetisyen tarafından da önerilmektedir. Açlık duygusunu bastırmada etkili olan karabuğday aynı zamanda uzun süre tok kalmanızı sağlar.
  • Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu olan karabuğday; pek çok kronik rahatsızlığın da önünü keser.

Karabuğday Nasıl Haşlanır?

Karabuğday Glutensiz mi Karabuğday Nasıl Haşlanır

Karabuğdayı haşlamak oldukça kolaydır. Karabuğdayı haşlerken buğday/su oranınızı 1’e 2 olacak şekilde ayarlamanız gerekir. Yani bir bardak karabuğdayı haşlamak için 2 bardak su kullanmalısınız. Karabuğdayı haşlarken tencerenin kapağı hafif aralık şekilde kalmalıdır. Bu şekilde karabuğdayı suyunu çekene kadar haşlamalısınız. Haşlandığından emin olduğunz karabuğdayın kalan suyu varsa süzerek yemeklerinizde; salatalarınızda, dolmalarınızda, çorbalarınızda hatta tatlılarınızda bile kullanabilirsiniz.

Karabuğdayın bir kullanım şekli de karabuğday tohumu yastığı. Karabuğday kabuğu kullanılarak hazırlanan bu yastıklar; baş ve boyun ağrılarına iyi gelmesiyle biliniyor. Eğer siz de uyku problemi yaşıyorsanız karabuğday tohumu yastığı ile rahat iyi bir uyku keyfi yaşayabilirsiniz. Ayrıca kışın sıcak yazın soğuk ısı torbaları şeklinde kullanılabilme avantajı da bulunmaktadır.

Karabuğday gluten içermemesinin yanı sıra tüketildiğinde sayısız fayda da sağlamaktadır. Ben karabuğdayı özellikle et ve tavuğun yanında pilav olarak pişiriyorum. Hem şahane bir lezzet hem de yüksek protein kaynağı bir besin olan karabuğdaya siz de öğünlerinizde daha sık yer verebilirsiniz.

Karabuğdayı büyük marketlerde ya da internet alışveriş sitelerinde kolayca bulabilirsiniz. Peki siz karabuğdayı ne sıklıkta tüketiyorsunuz? Karabuğday ile ilgili yorumlarınızı ve varsa karabuğday tariflerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply