Pirinçte Gluten Var mı
Glutensiz Bilgiler

Pirinçte Gluten Var Mı?

14 Eylül 2019

Glutensiz beslenmeye başlamakla birlikte glutensiz ürünler konusunda kafalar hayli karışıyor. Hangi yiyecekte gluten var, hangi yiyecek glutensiz sürekli merak ediliyor. En çok merak edilenlerden biri de pirinç. Pirinçte gluten var mı sorusu benim de sıkça karşılaştığım bir soru. Hatta yanında ilk defa pilav yediğim herkesten bu soruyu duyduğumu söyleyebilirim. Bu cümlemden de anlamış olacağınız gibi pirinçte gluten yok. Peki neden pirinçte gluten olduğu düşünülüyor sizce? Gelin bunun sebeplerine bir bakalım!

Pirinç Gluten İçermez

Evet pirinç gluten içermez. Ancak glutensiz beslenen pek çok kişi pirinç yedikten sonra rahatsız olduğunu söyleyebiliyor. Pirinç, gaz oluşturmayan tek nişasta çeşidi olarak nitelendirilse de bazı bünyelerde şişkinliğe sebep olabiliyor. Öyle ki gluten içermemesine rağmen kimi bünyelerde şeker de şişkinlik ve gaz yapabiliyor. Hatta bu serüvene ilk başladığımda doktorum şekeri de hayatımdan çıkarmamı söylemişti. Bir süre hiç şeker tüketmesem de zamanla yeniden tolere edebilir duruma geldim. Pirinç yediğinizde şişkinliğiniz oluyorsa, benim gibi bir süre yemeye ara verip daha sonra küçük porsiyonlarla tolere etmeyi deneyebilirsiniz. Pirincin bünyenizde şişkinliğe sebep veriyor olması, pirinç gluten içerir mi sorusuna “içermez” cevabı verilmesine engel değil elbette. Yani pirinç gluten içermez.

Pirinçte gluten var mı diye soruyorsanız ya glutensiz beslenmeye yeni başlamışsınız ve ne yeyip ne yemeyeceğiniz konusunda araştırmalar yapıyorsunuz ya da glutensiz beslenmenize rağmen pirinç yediğinizde rahatsız oluyorsunuz demektir. Bu belirtileri önlemek için şu adımları izlemeyi deneyebilirsiniz. Eğer paketli pirinç alıyorsanız paketi ve pirincin hazırlanma yöntemini, varsa uyarıları dikkatlice okuyun. Yani o pakete gluten içerikli bir içerik eklenmediğinden emin olun. Ayrıca pişirmeden önce iyice yıkamanızda da fayda var.

Ancak tüm bunlara dikkat ediyor olmanıza rağmen pirinç yediğinizde rahatsız oluyorsanız sırf gluten içermiyor diye de yemeye devam etmemenizi öneririm. Çünkü bir noktada kendinizi en iyi yine kendiniz tanırsınız. Hangi yiyeceğin size iyi gelip gelmediğini en iyi siz bilebilirsiniz. Bende de gluten içermemesine rağmen ara ara bana şişkinlik veren yiyecekler olabiliyor. Ben bunların tüketimini önemli ölçüde azalttım.

Pirinç Ununda Gluten Var Mı?

Pirinç unu, pirinçten elde edildiği için pirinç unu da gluten içermez. Ancak bazı hazır satılan pirinç ve pirinç unlarında eser miktarda da olsa gluten bulunabilir. Bu yüzden paketleri iyi okumaya ve her ihtimale karşı pişirmeden önce pirinci iyice yıkamanızda fayda var. “Glutensiz” ibaresiyle satılan pirinç unlarını satın almanız daha güvenilir olacağından bunları tercih edebilirsiniz.

Kepekli Pirinçte Gluten Var Mı?

Kepekli pirinç, beyaz pirincin kepeğinden ayrılma ve parlatma işlemi görmemiş halidir. Yani kepekli pirincin beyaz pirinçten tek farkı sadece rengi değildir. Kepekli pirinçte yalnızca pirincin dış kabuğu ayrıştırılır. Dolayısıyla kepek ve rüşeymi pirincin üstünde kalır. Esmer pirinç olarak da bilinen kepekli pirinç de gluten içermez. Normal beyaz pirince göre daha yavan bir tada sahip olan esmer pirinç,  yüksek lif kaynağıdır.

Siyah Pirinçte Gluten Var Mı?

Antioksidan konusunda çok zengin bir kaynak olan siyah pirinç de doğal ve glutensiz bir besin kaynağıdır. Ayrıca siyah pirincin içindeki lif; kabızlık, şişkinlik ve diğer pek çok sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Siyah pirinçte bulunan lif, daha uzun süre tok kalınmasını sağladığı için dolaylı olarak kilo vermeye de yardımcı olur. Diğer pirinç çeşitleri gibi glutensiz olması sebebiyle gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz siyah pirinç, kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur.

Beyaz pirinç, kepekli pirinç ve siyah pirinç gluten içermez. Yani tüm pirinç çeşitlerini güvenle tüketebilirsiniz. Pirinç çeşitleriyle ya da diğer tahıllarla ilgili aklınıza takılan soruları yorum olarak yazabilirsiniz.

Karabuğday glutensiz mi başlıklı yazıyı okumak için tıklayın!

You Might Also Like...

4 Comments

 • Reply
  Anonim
  17 Haziran 2020 at 02:31

  esen miktarda değil eser miktarda

 • Reply
  Demet Samancı
  17 Haziran 2020 at 02:33

  Esen miktarda değil eser miktarda olarak kullanılır.

  • Reply
   Tuğçe Arpacı
   17 Haziran 2020 at 06:57

   Düzelttim, dikkatiniz için teşekkürler. 🙂

 • Reply
  Anonim
  6 Ocak 2022 at 15:38

  Pirinçte gluten olduğu artık tartışmasız kabul ediliyor.Bugday,arpa,çavdardaki glutenden farkli bir gluten icerdiği söyleniyor.Son 200 e yakin farkli gluten çeşidi bulunmuş Bu konudaki fikriniz nedir?

Leave a Reply