Teff Unu Nedir?
Glutensiz Bilgiler

Teff Unu Nedir, Faydaları Nelerdir?

6 Mart 2019

Glütensiz beslenmeye başladığımdan beri sürekli glütensiz un alternatifleri araştırıyorum ve deniyorum. Bu araştırmalarım sonucu keşfettiğim glütensiz unlardan birisi de teff unu. Yani “Teff unu gluten içerir mi?” diye merak edenler için önce bir “Hayır.” cevabını verebilirim. Glütensiz beslenenler ve çölyak hastaları teff ununu, glütensiz olması sebebiyle gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Peki teff unu nedir, ne değildir ve faydaları nelerdir… Tüm bu soruları sizler için yanıtlamaya çalıştım. Keyifli okumalar!

Teff Unu Nedir?

Öncelikle “teff unu nedir?” sorusunu yanıtlayarak başlayayım. Teff, araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgiye göre Kuzey Etiopya’da yetişen bir tahıl tanesi. “Dünyadaki en küçük tahıl tanesi” olarak da bilinen teff’in aslında üç rengi bulunuyor. Beyaz, kırmızı ve kahverengi. Türkiye’de bulunan teff çeşidi kahverengi olanı. Teff unu dediğimiz şey de teff tohumunun öğütülmesi sonucu elde edilen un. Benim bu unu tercih etmemdeki temel sebepler tabii ki glütensiz olması, yüksek lif ve protein kaynağı olması ve ayrıca tadını çok sevmem… Bu saydıklarımın yanı sıra teff ununun daha pek çok faydası da bulunuyor. Gelin bir bakalım!

Teff Unu Faydaları

Teff unu faydaları aslında saymakla bitmiyor. Ben en belirgin olan başlıca faydalarını sizler için özetleyeceğim. Teff ununun faydaları:

  • Teff, büyük miktarda magzezyum, fosfor, demir, kalsiyum ve C vitamini içermektedir. (Teff’in içerisinde bulunan demir vücudumuz tarafından kolayca emilebilir.)
  • Teff unu aynı zamanda bir protein deposudur. Teff ununun yaklaşık 50 gramlık porsiyonu 7 gram protein içerir. (Bu, büyük bir yumurtadaki proteine karşılık gelmektedir.)
  • Glütensiz olması sayesinde çölyak hastalarının ve benim gibi glüten intoleransı olanların gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir tahıldır.
  • Sindirim sisteminin düzenlemede de önemli rol oynayan teff, kabızlık sorunu yaşayanlar için de faydalıdır.
  • Teff, daha fazla enerji sağladığından kahvaltılarda tüketimi gün boyu daha enerjik hissetmenize yardımcı olur.
  • Teff tohumu ve unu önemli bir amino asit kaynağıdır.
  • Teff, yağ yakımını hızlandırdığından kilo vermeye de yardımcı olur. Eğer diyet yapıyorsanız ya da kilonuza dikkat ediyorsanız teff ununundan ekmek hazırlayarak öğünlerinizde bu ekmekten 1-2 dilim tüketebilirsiniz.
  • Kan dolaşımını düzenleyen teff B6 vitamini açısında da zengindir. B6 vitamini vücudun ürettiği homosistein miktarını düzenlemeye yardımcı olur. Homosisteinin kalp hastalıkları ve enflasmayon oluşumuna neden olduğu bilindiğinden kalp sağlığı için de teff oldukça yararlıdır.

Teff Unu Nasıl Kullanılır?

Teff Unu Nasıl Kullanılır?

Teff unu glütensiz ve sayısız faydaya sahip. İyi hoş… Peki “Teff unu nasıl kullanılır?” Teff unu ile yapılabilecek sayısız tarif var aslında. Ben nasıl kullanıyorum diye merak ediyorsanız… Ben teff ununu genelde tuzlu tariflerde kullanıyorum. Poğaça, çörek ve ekmek yapımı gibi… Görseldeki teff unu ile poğaça tarifimi görmek için tıklayın!

Bunların dışında teff unu ile yapıldığını bildiğim ve henüz denemediğim bazı tarifler arasında teff unu ile pankek, kek ve kurabiye yer alıyor. Bunlar dışında teff ununu; çorbalarda ya da un kullandığınız herhangi bir tarifte de deneyebilirsiniz.

Teff ununun tadını merak edenler için de hemen belirteyim. Teff ununun fındığımsı ve fıstığımsı bir tadı var. Özellikle fındık unu kullananlar daha iyi anlayacaktır bu tadı…

Teff unu fiyatlarına gelince… Yarım kilo teff unu yaklaşık 30 lira civarında diyebilirim. Ben 350 gramlık paketlerde satın alıyorum. Büyük marketlerde ve internette bulabilirsiniz. Teff unu ile ilgili diğer merak ettiklerinizi yorum olarak yazarsanız hepsini cevaplayacağım. Ayrıca siz teff ununu hangi tariflerde kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply