Chia Puding Tarifi
Glutensiz Tarifler

Chia Puding Tarifi

6 Şubat 2019

Glütensiz beslenenlerin, kilosuna dikkat edenlerin ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirenlerin çok seveceğine inandığım bir tatlı: Chia puding. Son derece pratik olan chia puding tarifi mutfakta kısa sürede harikalar yaratmak isteyenlerin de tercihi olabilir. Chia puding her ne kadar basit bir tatlı olsa da onu yaratıcılığınızla etkileyici şekillerde süsleyerek sunuma hazırlayabilir ve misafirlerinize de ikram edebilirsiniz. Bu çok ama çok basit tarifin detaylarına gelin hep birlikte bakalım!

Chia Puding İçin Gerekli Malzemeler

Chia puding tarifi özünde sadece süt ve chia’dan oluşuyor. Ancak daha da lezzetlendirmek ve sunumuna şıklık katmak için ben aşağıdaki malzemelerden faydalandım. Siz dilediğiniz gibi süsleyebilir, lezzetlendirebilirsiniz.

  • 1 su bardağı süt (Ben laktoz alerjimden dolayı laktozsuz süt tercih ediyorum. siz soya sütü, badem sütü ya da normal süt de tercih edebilirsiniz.)
  • 3 yemek kaşığı chia tohumu
  • 2 yemek kaşığı glütensiz yulaf (Alerjisi olmayanlar paketli herhangi bir yulaf ezmesi kullanabilir. Arzu ederseniz hiç kullanmayadabilirsiniz.)
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 adet muz
  • 5-6 adet dondurulmuş frambuaz
  • 1 tatlı kaşığı ham kakao
  • Ceviz

Chia Puding Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir kavanoza sütü, chia tohumunu ve yulafı alın. Bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın ve kavanozun kapağını kapatıp bu şekilde 1 gece buzdolabında bekletin.

Ben dolaptan çıkardığım kavanozdaki pudingi küçük sunum bardaklarına aldım ve yukarıdaki malzemelerle dilediğimce süsledim. Bir bardak süt elbette tek bir porsiyon da olabilir ancak hem porsiyonları küçültmek hem de sunumların tekdüzelikten kurtulmak için siz de benim yöntemimi uygulayabilirsiniz. Bu malzemelerin sayısını daha da arttırarak kalabalık misafirler için daha fazla chia puding elde edebileceğinizi unutmayın!

Şimdiden afiyet olsun. Tarifle ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Bir başka puding: Balkabaklı puding tarifi için tıklayın!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply