Gluten Alerjisi Nasıl Anlaşılır
Glutensiz Bilgiler

Gluten Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

7 Şubat 2019

Bundan tam 1 yıl öncesine ait bu fotoğrafla glütensiz beslenme serüvenimin başlangıcını ve “gluten alerjisi nasıl anlaşılır?” sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmak istedim. Ben geçen yıldan bu yıla beslenme konusunda çok daha bilinçlendim ve bu sayede kendimi çok daha sağlıklı hissediyorum. Glütensiz beslenmeye başladığımda elbette ben de birçoğunuz gibi zorlandım. Hiçbir şey yiyemeceğimi, yemekten keyif aldığım tüm şeylerin bir anda sonunun geldiğini düşündüm. Ancak glütensiz beslenmeye başladığımda ve 1 ay içerisinde çeşitli şikayetlerimden kurtulup rahatladığımı hissettiğimde bu beslenme tarzını çok sevmeye başladım. Gelin bu serüvenin detaylarına birlikte bakalım!

Glüten Alerjimi Nasıl Fark Ettim?

Bundan yaklaşık 2,5 sene önce çeşitli mide rahatsızlıkları yaşamaya başladım. Yemek yedikten sonra aniden şişiyor, yediklerimi hazmedemiyor ve ara ara da istifra etmek durumunda kalıyordum. Ancak bu bile çoğu zaman rahatlamama yetmiyordu. Yaklaşık 1 yıl bu şikayetlerime aldırmadan yaşamaya devam ettim. Çok kötü ve çok gazlı hissettiğim zamanlarda hastanelerin acil servisine gidiyor, spazm giderici ilaçlarla hazırlanan serumlardan taktırıyor ve sonrasında eve dönüyordum.

Bir gastroenteroloji doktoruna gitmeye karar vermemdeki etken ise bir gece mide bulantısı ve mide ağrısından uyuyamamam oldu. İnanılmaz bir ağrı çekiyor ve aralıksız bulantı hissediyordum. Sabah çok erken saatlerde bir hastaneye gittim ve iyi bir gastroenteroloji doktoruna muayene oldum. Doktor az çok durumu anlamıştı ama yine de emin olmak için endoskopi yapmak istedi. Hemen endoskopi yaptırdım. Görünürde çölyak olduğumu gösteren bir bulgu yoktu ancak belirtilerim birebir çölyak hastalığı belirtileri ile aynıydı. “Gluten alerjisi nasıl anlaşılır?” sorusunun yanıtı işte bu noktada geliyor. Doktorum bana 1 ay boyunca un ve şekerli hiçbir gıdayı tüketmememi önerdi.

Bunu ilk duyduğumda tahmin edeceğiniz gibi “Geriye ne kaldı ki?” yanılgısına düştüm. Oysa un ve şeker olmadan da beslenmek çok kolaymış. Hayatımdan un ve şekeri çıkarmamın ikinci haftasında sağlığıma kavuştuğumu hissetmeye başladım. Bu sırada tabi doktorun vermiş olduğu mide koruyucu, rahatlatıcı ilaçları da kullanıyordum. 1 ay sonunda tekrar doktora gittiğimde ve kendimi çok iyi hissettiğimi söylediğimde doktor bana beslenme şeklimi tamamen değiştirmemi ve glütensiz beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmemi önerdi. Ne yalan söyleyeyim, zaten ben de bu beslenme şeklini çok sevmiştim. Çünkü bu şekilde beslenmeye başladığımdan beri bulantı, gaz, şişkinlik, geğirti, kusma, kabızlık, ara ara görülen ishal, yorgunluk gibi şikayetlerimden tamamen kurtulmuştum. Birkaç ay önce yaptırdığım kolonoskopi sonucunda da İBS (irritabl bağırsak sendromu) teşhisi kondu. Zaten İBS bile başlı başına beslenme konusunda dikkat isteyen bir hastalık…

İşte benim glutensiz beslenmek serüvenim bu şekilde başladı. Yaklaşık 1,5 yıldır da glüteni tamamen hayatımdan çıkardım. Şekeri ise küçük alıştırmalarla tekrar hayatıma soktum. Hala çok şekerli şeyler yediğimde şişkinliğim olabiliyor. Bu yüzden şeker tüketiminde de abartıya kaçmamaya özen gösteriyorum.

Beslenmenin pek çok şekli var. Sizin için doğru beslenmenin hangisi olduğunu kendinizi dinleyerek bulabilirsiniz. Siz de “Gluten alerjisi nasıl anlaşılır?” diye merak ediyorsanız glutensiz beslenme alıştırmaları yapabilir ve nasıl hissettiğinizi gözlemleyebilirsiniz. 21 günlük glütensiz diyet uygulayarak bu 21 gün içindeki değişiminizi izleyebilirsiniz. Glutene intoleransınız olmasa bile ara ara gluteni hayatınızdan çıkarmak, kendinizi daha hafif hissetmenize yardımcı olacaktır. Gluten alerjiniz olup olmadığını ayrıca gluten alerjisi belirtilerini öğrenerek de fark edebilirsiniz.

Peki siz glüten alerjinizi nasıl anladınız? Glüteni hayatınızdan çıkardığınızda yaşamınızda ve sağlığınızda ne gibi etkileri oldu? Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi merakla bekliyorum. 🙂

 

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply