Glutensiz Nasıl Beslenilir?
Glutensiz Bilgiler

Glutensiz Nasıl Beslenilir?

28 Mart 2019

Glutensiz beslenmek kolay gibi görünen ama aslında son derece titiz davranılması gereken önemli bir konudur. “Glutensiz nasıl beslenilir?” sorusunu yanıtlamadan önce “Kimler glutensiz beslenmeli?” konusuna değinmek istiyorum. Çölyak teşhisi konmuş kişiler, gluten intoleransı teşhisi konmuş ya da şüphesi bulunan kişiler, sindirim problemi yaşayan kişiler ve daha sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmeye dikkat eden kişiler glutensiz beslenebilir. Çölyak hastaları için glutensiz beslenme ömürlük bir süreç olsa da diğer durumlarda zamanla yavaş yavaş alışabilme, ufak denemeler yapabilme durumları söz konusu olabilir. Peki “Glutensiz nasıl beslenilir, zor bir süreç midir, neler yapmalıdır, nelerle vedalaşılmalıdır?” Bu soruların cevabı ve daha fazlası yazının devamında sizleri bekliyor. 

 • Glutensiz beslenmeye siz ya da evinizden biri başladıysa ilk olarak mutfağınızda birtakım yemek hazırlama kuralları belirlemeniz gerekir. Eğer evde herkes glutensiz besleniyorsa durum daha kolay olacaktır ancak mutfakta gluten içeren yiyecekler de pişiriliyorsa dikkatli olmakta fayda var. Örneğin; tost makinesini her seferinde yıkamak ve temizlemek, aynı tavada bir şey kızartılacaksa önce glutensiz olanı kızartmak, gluten içeren unlarla işlem yapılacaksa tezgahtan diğer gıdaları kaldırmak gibi.
 • Yiyemeyeceğiniz şeylerin alışverişini yapmayı bırakın. Yani artık eve ekmek, mantı, makarna, şehriye, bulgur gibi gluten içeren besinler almayın. Bunun yerine glutensiz ekmek, karabuğday, glutensiz makarna, pirinç gibi alternatiflere yönelin.
 • Gluten içeren gıdaların sizin sağlığınız için birer düşman olduğunu unutmayın. İrade koymakta zorlandığınızda, kendinizi motive etmek için yediğiniz zaman yaşadığınız/yaşayacağınız sağlık sorunlarını düşünebilirsiniz. Unutmayın ki saniyelik hazlar için kalıcı olabilecek sağlık problemlerine davetiye çıkarmamak gerekir.
 • Paketli gıdaların pek çoğunda gluten bulunuyor. Bu yüzden paketli bir gıda alacağınız zaman öncelikle paketin “içindekiler” kısmını iyice okuyun. “Gluten içerir.” “Buğday içerir.” gibi ibareler bulunan paketleri hemen elinizden bırakın. Mümkün olduğunca “Glutensiz” paketlere yönelmeye çalışın.
 • Gluten içeren gıdalar listesine göz atarak hangi yiyecekleren uzak durmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
 • Gluten hassasiyeti konusunda aslında bilinçlenme günden güne artıyor. Haliyle glutensiz ürünler ve glutensiz altenatifler de her geçen gün çoğalıyor. Bu yüzden önceden sevdiğiniz gluten içeren gıdaların alternatiflerini bulabileceğinizi unutmayın. Tabii ki bunları sıkça tüketmemek gerek ama çok canınız istediğinde bu alternatiflere yönelebilirsiniz. Glutensiz pizza, glutensiz lahmacun, glutensiz makarna, glutensiz kek ve kurabiye, glutensiz tarhana, glutensiz bisküvi, cips gibi pek çok yiyeceğin alternatifi marketlerde ve çeşitli internet sitelerinde satışa sunuluyor.
 • Ben glutensiz beslenmeye başladığımdan beri sürekli yeni tarifler keşfediyor ve deniyorum. Bu olay benim mutfağı daha çok sevmemi ve kendi tariflerimi kendim üretmemi sağladı. Siz de yeni glutensiz unlar, tahıllarla yeni tarifler keşfedebilir, mutfağın sihirli dünyasında kaybolabilirsiniz. Unutmayın ki glutensiz de pek çok un ve tahıl bulunuyor.
 • Eğer tarif üretmede yeterince yaratıcı değilseniz öneri glutensiz tariflerimi inceleyebilir ya da daima el altında bulunması için glutensiz tarif kitapları edinebilirsiniz.
 • Glutensiz ekmekler evet diğer ekmeklere göre daha pahalı. Sürekli bu parayı ödemek istemiyorsanız evde kendi ekmeğinizi de yapabilirsiniz. İnanın ekmek yapmak kek yapmak kadar keyifli ve kolay bir süreç. Üstelik elde edilen sonuç bu çabaya öylesine değiyor ki… 🙂
 • Ve son olarak gluten ve hastalığınız konusunda yeterince araştırma yapın. Neden glutensiz beslendiğinizi bilimsel olarak iyice kavrayın. Bu konuda ne kadar bilinçli olursanız bu süreç sizler için o kadar kolay geçecektir. Glutensiz bilgiler bölümünden bu konuda yazdıklarıma da göz atabilirsiniz.

Peki siz glutensiz beslenmede nelere dikkat ediyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum!

No Comments

  Leave a Reply