Glutensiz Beslenmek
Glutensiz Bilgiler

Neden Glutensiz Beslenmek?

16 Kasım 2018

Glutensiz beslenmek kimileri için tamamen sağlıklı yaşam için yapılıyor olsa da birçok insan glutensiz beslenmeye mecburdur. Gluten alerjisi, gluten hassasiyeti, çölyak, İBS (irritabl bağırsak sendromu) gibi hastalıkların adını özellikle son yıllarda sıkça duyar olduk. Ben de son 2 yıldır sindirim sistemimde ve midemde rahatsızlıklar hissediyordum. Bu rahatsızlıklar dayanılmaz boyuta geldiğinde iyi bir doktorun yolunu tuttum. Ve yaklaşık 1 yıl önce gluten alerjim olduğunu öğrendim.

Peki Gluten Nedir?

Gluten;  buğday, arpa, çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan iki farklı proteinin suyla birleşmesinden oluşan, hamur işlerine esneklik ve kıvam kazandıran bir protein türüdür. Gluteni elastik bir protein topluluğu olarak da düşünebiliriz.

Glutensiz Beslenmek Zor mudur?

Glutensiz beslenmek aslında sanıldığı kadar da zor değil. Elbette diğer insanlar kadar geniş bir besin yelpazesine sahip olmuyorsunuz ancak hamurlu pek çok şeyi glutensiz olarak da elde edebilirsiniz. Blog’umun glutensiz beslenme konusunda sizlerle bir yol arkadaşı olabilmesini umuyorum. Bundan sonra sizlerle sık sık glutensiz tarifler, alternatif besinler ve pizzadan keke, poğaçadan lahmacuna glutensiz pek çok lezzet tadabileceğiniz gluten-free mekanlardan bahsedeceğim. Bildiklerimizi paylaşarak pek çok sorunun ve hastalığın üstesinden daha kolay gelebiliriz, öyle değil mi?

No Comments

    Leave a Reply