Yulaf Glutensiz mi
Glutensiz Bilgiler

Yulaf Glutensiz Midir?

23 Kasım 2018

Gluten alerjisi olanlar, çölyak hastaları ve glutensiz beslenme konusunda dikkat eden pek çok insan kafasında hala hangi tahılın gluten içerdiği, hangi tahılın gluten içermediği konusunda soru işaretleri barındırıyor. Bu sorulardan en çok sorulanlardan biri de “Yulaf glutensiz mi?” sorusu. Yulafın içeriği, glutenli olup olmadığı ve yulafla ilgili merak edilen daha pek çok sorunun yanıtı yazının devamında sizleri bekliyor.

Yulaf Glutenli mi, Glutensiz mi?

Yulaf Glutenli mi

Yulaf glutensiz mi sorusunun bu kadar merak edilmesinin sebebi toplumda yanlış bilinen bir doğrudan kaynaklanıyor. Bugün marketlerden satın alınan pek çok yulafın gluten içermediği gibi yanlış bir bilgi var. Ancak yalnızca saf yulaf gluten içermez. Oysa bizim marketlerde gördüğümüz paketli yulafların hiçbiri saf değildir. Bunların içinde; biraz arpa, biraz buğday ya da çavdar yer alabilmektedir. Dolayısıyla yulaf glutenli mi sorusunun cevabını evet ya da hayır olarak vermek pek doğru değildir.

Pek çok yulaf markası glutensiz beslenmek için uygun bir seçim değildir. Marketlerde özellikle “glutensiz” ibaresiyle satılmayan hiçbir yulafa, yulaf ununa ya da yulaf kepeğine öğünlerinizde yer vermemenizi öneririm.

Peki saf yulaf nasıl elde ediliyor ve gluten içermemesi nasıl sağlanıyor? Sertifikalı yulaf ezmesi satan şirketler; çapraz bulaşması olmayan yulafları kullanıyor. Yani buğday, arpa ya da çavdarla bir araya gelmemiş yulafları. Böylece bu yulaflar gluten içermiyor ve glutensiz beslenmek konusunda dikkat eden insanların gönül rahatlığıyla tercih edebilecekleri bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Yani glutensiz beslenenler de yulaf ezmesi tüketebilirler ancak “glutensiz” yulafları. (Marketlerde satılan yulafların “İçindekiler” kısmını incelediğinizde de -gluten- ibaresini açıkça görebilirsiniz.)

Çölyak Hastaları Yulaf Tüketebilirler mi?

Bazı insanlar “glutensiz” ibaresiyle satılan yulafları tükettiğinde de şişkinlik, gaz gibi gluten tüketildiğinde ortaya çıkan rahatsızlıkları olduğunu söylüyorlar. Çünkü yulaf kimi insanlarda glutenle aynı etkileri gösterebiliyor. Bu da bağırsakların yulafı da gluten olarak algılamasıyla ilgili. Eğer glutensiz olarak satılan yulafları tükettiğinizde bile bu tarz semptomlar meydana geliyorsa, yulaf sizde de glutenle aynı etkiyi gösteriyor demektir. Bu durumda yulaf tüketmeniz elbette ki doğru değil. Ancak yulaf yediğinizde herhangi bir şikayetiniz olmuyorsa ve çölyak antikorlarınızın normal seyrinde devam ediyorsa yulaf tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak yine de yulaf tüketimine küçük ölçülerle başlamanızı ve miktarı yavaş yavaş arttırmanızı öneririm. Yulaf tüketimiyle ilgili doktorunuza da danışabilirsiniz.

Yulaf Glutensiz midir

Özel olarak üretilmiş glutensiz yulafları tüketmek için sertifikalı markaları tercih etmenizi öneririm. Benim de tercih ettiğimiz glutensiz yulaf markalarından bazıları; Güzel Ada Gıda, Nustil gibi markalar. Fiyat olarak erişilebilir aralıklarda sunulan bu yulaf ezmelerini kalhvaltıda, kreplerde, omletlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yulaf unu ile 3 malzemeli pankek tarifi için İnstagram hesabımı ziyaret edebilirsiniz.

Siz de yulaf tüketimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve bildiklerinizi yorum olarak benimle paylaşabilirsiniz.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply