Belgrad Kahvaltı
Glutensiz Mekanlar

Belgrad’da Glutensiz Kahvaltı

19 Kasım 2018

İlk yazımda da belirttiğim gibi bu blog’u açmanın sebeplerinden biri de keşfettiğim “gluten-free” mekanları sizlerle paylaşmak. Böylece seyahate gittiğiniz ya da yaşadığınız şehirdeki gluten-free mekanlardan haberdar olabilecek ve yemek yemek sizin için bir sorun olmaktan çıkacak… Bu serinin ilk yazısını geçenlerde gittiğim Belgrad arşivimden paylaşacağım.

Belgrad Kahvaltı Mekanı Önerisi: Red Bread

Belgrad Kahvaltı Mekanları

Belgrad, 2-3 gününüzü ayırarak gezip bitirebileceğiniz güzel, tarihi ve bir o kadar da sevimli bir şehir. Belgrad gezi noktaları ile ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümünde dilerseniz sorabilirsiniz. Bu detaylara girmeden sizlere Belgrad kahvaltı yerleri araştırdığım sırada keşfettiğim şirin mi şirin bir restauranttan bahsetmek istiyorum. Belgrad kahvaltı mekanı konusunda maalesef geniş bir alternatife sahip değil. Üstelik şehrin her noktasında küçük pastane ve fırınlar yer almasına rağmen buralarda glutensiz ürün bulmak pek mümkün değil. Hal böyle olunca yumurtalı, dometes salatalıklı bir kahvaltı şart oluyor. Belgrad kahvaltı mekanları arasında Türk kahvaltısına en yakın bir kahvaltıcı ararken Red Bread‘i keşfettim. Şehrin ünlü caddesi Kneza Mihaila’dan yürüyerek 5-10 dakikada ulaşabileceğiniz mekandan girdiğinizde şirin ve sıcak bir ortamla karşılaşıyorsunuz.

Varan 1: Peynirli Domatesli Glutensiz Tost

Belgrad Glutensiz Tost

Ben glutensiz bir şeyler bulacağımdan bi-haber menüyü incelediğimde gluten-free tost görünce adeta gözlerim parladı. Büyük bir sevinçle peynirli ve domatesli glutensiz tost sipariş ettim. Tostu yanında cips ile sunuyorlar, açıkçası ben bu sunumu da çok sevdim. Tostu hazırladıkları ekmeği kendileri yapıyorlarmış. Bu yüzden tost ekmeği şekil olarak da lezzet olarak da bildiğimiz tost ekmeklerinden hayli farklıydı. Fotoğraftan ekmeğin şeklini daha detaylı görebilirsiniz. “Lezzet olarak farklıydı.” dememin sebebi ise; pek çok tost ekmeğinden kat be kat lezzetli olmasından kaynaklanıyor. Açıkçası son zamanlarda yediğim en lezzetli glutensiz tosttu. Biz 1 gluten-free, 2 normal tostun yanı sıra ortaya mantarlı omlet, söğüş tabağı ve patates kızartması söyledik. Her birinin lezzeti gayet yerindeydi. Yalnızca glutensiz kahvaltı etmek isteyenlerin değil güzel bir kahvaltı etmek isteyenlerin de tercihi olabilir Red Bread. Zaten Belgrad kahvaltı mekanları arayan pek çok insan soluğu burada alıyor, diyebilirim.

Varan 2: Havuçlu Cevizli Glutensiz Kek

Glutensiz Havuçlu Kek

Bulmuşum gluten-free mekan menüyü iyice alt üst etmeden bırakamazdım elbette. Derken havuçlu cevizli glutensiz keki gördüm. Kahvaltıdan sonra bir de bu kekten sipariş ettik. Kek de en az tost kadar lezzetliydi. Üstünde kremayla ikram edilen glutensiz kekin tadı hala damağımda diyebilirim. Eğer Belgrad’a yolunuz düşerse ve lezzetli bir gluten-free kahvaltı etmek isterseniz Red Bread’e muhakkak uğrayın derim!

Siz de daha önce keşfettiğiniz gluten-free mekanları yorum olarak paylaşabilirsiniz. 🙂

No Comments

    Leave a Reply