Glutensiz Ekmek Nerede Satılır
Glutensiz Mekanlar

Glutensiz Ekmek Nerede Satılır?

25 Kasım 2018

Gluten intoleransı ya da çölyak hastalığı teşhisi konulan pek çok insan glutensiz besleneceği için büyük bir karamsarlığa düşüyor ve pek çok ürüne veda etmesi gerektiği yanılgısına kapılıyor. Aslında glutensiz yaşamdan önceki pek çok ürünün glutensiz alternatifleri de bulunuyor. Bunların başında da glutensiz ekmek geliyor. Glutensiz beslenmek ekmekle vedalaşmayı gerektirmez. Sadece gluten içermeyen seçeneklere yönelmeyi gerektirir. Peki “glutensiz ekmek nerede satılır?” Bu sorunun cevabı olabilecek onlarca öneri yazabilirim elbette ama ben sizlerle kendi tercih ettiğim belli başlı glutensiz ekmek noktalarını paylaşacağım.

Glutensiz Ekmek Nereden Bulabilirim?

Glutensiz Ekmek Nereden Alınır

Glutensiz ekmek nereden bulabilirim?” diye merak edenlere öncelikle şehir ayrımı yapmaksızın genel olarak her şehirden ulaşılabilecek genel alternatiflerden ve İstanbul özelindeki alternatiflerden bahsetmek istiyorum.

Büyük marketler: Migros, Carrefoursa, Macro Center gibi pek çok büyük market zincirinde “glutensiz ürünler” reyonu bulunuyor. Bu reyonlarda glutensiz bisküviden krakere pek çok ürünü bulabileceğiniz gibi glutensiz ekmekleri de bulabilirsiniz. Dolayısıyla “glutensiz ekmek nerede satılır?” sorusunun akla ilk gelen cevaplarından biri bu marketlerdir. Benim de tercih ettiğim ve bu marketlerde de satışa sunulan glutensiz ekmek markaları arasında; Glutensiz Ada, Ege, Schar markaları yer alıyor. Schar markası diğerlerine göre daha yüksek fiyatlı bir alternatif. Ancak lezzet ve ekmeğe yakınlık anlamında kesinlikle diğerleriyle arasında fark var. Ayrıca Glutensiz Ada markasının glutensiz sandviç ve hambuger ekmeklerini de buralarda bulabilirsiniz.

E-ticaret siteleri: Yalnızca glutensiz ürünler satan sitelerden glutensiz ekmek alabileceğiniz gibi pek çok e-ticaret sitesinden de glutensiz ekmek siparişi verebilirsiniz. E-ticaret sitelerinde bulabileceğiniz glutensiz ekmeklerin bazıları karabuğday bazıları ise glutensiz un kullanılarak hazırlanmaktadır. Eğer yaşadığınız yerde yakın bir büyük market ya da glutensiz ekmek hazırlayan fırın yoksa haftalık olarak internet sitelerinden ekmek siparişinizi verebilirsiniz.

Glutensiz Ekmek Nereden Bulabilirim

İstabul Halk Ekmek: Glutensiz ekmek bulma konusunda pek çok noktada konumlanmış halde bulunan İstanbul Halk Ekmek’ten de faydalanabilirsiniz. İstanbul Halk Ekmek’te iki farklı glutensiz ekmek bulunuyor. Bunların her ikisi de bir öğünlük yemelik küçük paketlerde satışa sunuluyor. Adet fiyatları 0,30 kuruş. İHE’nin glutensiz ekmeğinin içinde; glutensiz buğday nişastası, mısır nişastası, patates nişastası, mısır unu, su, ekmek mayası, fındık yağı, şeker, tuz, kıvam arttırıcı (hidroksipropil metil selüloz, keçiboynuzu gamı, guar gam, ksantan gam), peynir altı suyu tozuyumurta akı tozu, koruyucu (kalsiyum propiyonat), kabartıcı (sodyum bikarbonat, sodyum asit pirofosfat), ön ekşi (karabuğday unu, pirinç unu, pirinç kepeği, nohut unu, keten tohumu unu, su) bulunmaktadır. Bir başka glutensiz ekmek çeşidi olan düşük proteinli glutensiz ekmekte ise; glutensiz buğday nişastası, mısır nişastası, patates nişastası, su, ekmek mayası, fındık yağı, şeker, tuz, kıvam arttırıcı (hidroksipropil metil selüloz, keçiboynuzu gamı, guar gam, ksantan gam), koruyucu (kalsiyum propiyonat), kabartıcı (sodyum bikarbonat, sodyum asit pirofosfat), selüloz lifi, inülin, havuç tozu vardır. Bu ekmekte beslenme değerini yükseltmeye yönelik olarak inülin, havuç tozu ve selüloz lifi kullanılmaktadır. İHE’de ayrıca glutensiz kurabiye ve kuru pasta gibi ürünler de bulabilirsiniz. 

Glutensiz Ürün Satan Fırınlar: Benim rutin olarak ekmeğimi satın aldığım bir mekandan bahsetmek istiyorum sizlere: “Backhaus”. Maalesef mağazaları yalnızca İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’da bulunan Backhaus mağazaları ise; Sarıyer İstinye Park AVM içi, Levent Kanyon AVM içi, Nişantaşı Valikonağı Caddesi, Merter Keresteciler Sitesi, Ataköy A Plus AVM içi, Ataköy Atrium AVM içi ve Göktürk Cumhuriyet Caddesi. Burada satılan glutensiz ekmek çeşitleri arasında; cevizli, keten tohumlu, ay çekirdekli, haşhaşlı ve sade gibi çeşitli alternatifler bulunuyor. Ekmekleri gerçekten oldukça lezzetli. Adeta tuzlu bir çörek yemişsiniz hissi uyandırıyor. Bu ekmeklerin içinde; glutensiz un (mısır nişastası, pirinç unu), kabartıcılar (sodyum bikarbonat), kıvam arttırıcı (ksantan gam), öğütülmüş maya, tuz, içilebilir su ve ayçiçek yağı bulunuyor. Bu ekmekler 500 gram ve 1000 gramlık olmak üzere iki farklı boyda satılıyor. 500 gram 13 TL, 1000 gram ise 26 TL olarak satışa sunuluyor.

Glutensiz Ekmek Nerede Satılır-2

Ayrıca glutensiz beslenen insan sayısının artmasıyla butik olarak glutensiz lezzetler hazırlayan yerlerin sayısı da bir hayli arttı. Eğer çevrenizde glutensiz ürünler satan restaurant ya da kafetaryalar bulunuyorsa burada ekmek olma ihtimali de çok yüksek. İlerleyen zamanlarda bu tarz mekanları sizlere sık sık önereceğim. Takipte kalarak bu mekanlarla ilgili de fikir sahibi olabilirsiniz.

Dipnot: Fotoğraftaki ekmekler Backhaus’ta satılan cevizli ve keten tohumlu glutensiz ekmekler. Cevizli olan büyük, keten tohumlu olan ise küçük boyu.

Peki siz glutensiz ekmeğinizi nereden alıyorsunuz?

2 Comments

 • Reply
  Misafir
  25 Haziran 2022 at 16:58

  Merhaba, maalesef çölyak hastası olup, glutensiz bir besine, ucuz, uygun fiyatla ve kolay erişim mümkün değil.

  • Reply
   Tuğçe Arpacı
   10 Kasım 2022 at 22:19

   Evet haklısınız, maalesef fiyatlar diğerleri ile kıyaslandığında oldukça yüksek.

Leave a Reply