Çikolatalı Truffle
Glutensiz Tarifler

Avakado ve Çikolatalı Truffle

18 Aralık 2018

Hem çok pratik, hem çok lezzetli, hem de sağlıklı bir atıştırmalık: Avakado ve çikolatalı truffle. Tatlı krizlerinde tatlı ihtiyacınızı bastırmak, misafir sofralarına farklı bir lezzet sunmak, glutensiz besleniyorsanız unsuz bir tatlı hazırlamak ya da çocucuğunuzun avakado tüketmesini sağlamak için bu leziz tarifi hazırlayabilirsiniz. Çikolatalı truffle yapmayı belki pek çok kez denemişsiniz. Ancak bu kez truffle’ın içine avakadoyu dahil ediyor ve onu bir anda sıradanlıktan kurtarıyoruz.

Avakado ve Çikolatalı Truffle İçin Gerekli Malzemeler:

  • Yarım avakado
  • 80 gram bitter çikolata (ben birkaç parça da sütlü çikolata ekledim)
  • Yarım çay kaşığı vanilya
  • Bir tutam tuz

Ben bu malzemelerden 6 adet çikolatalı truffle elde ettim. Dilerseniz malzeme miktarını arttırarak daha fazla truffle elde edebilirsiniz. 

Avakado Çikolatalı Truffle

Nasıl Yapılır?

Öncelikle çikolataları benmari usulü eritiyoruz. Erime aşamasındayken içine vanilya ve tuzu ekliyoruz. Çikolatalar erirken bir kasede iyice olgunlaşmış avakadoyu çatal yardımıyla eziyoruz. Tamamen eriyen çikolatanın içine ezdiğimiz avakadoyu ekliyor ve bütünleşene kadar güzelce karıştırıyoruz.

Daha sonra dondurucuda 20-25 dakika bekletiyoruz. Şekil alacak kıvama gelene kadar soğuduğundan emin olduktan sonra bir tatlı kaşığı yardımıyla ceviz büyüklüğünde parçalar alıyor ve şekil veriyoruz. Şekil verdiğiniz truffle’larınızı dilerseniz hindistan cevizine, fındık parçalarına, antep fıstığı tozuna ya da sevdiğiniz diğer yemiş parçalarına bulayabilirsiniz.

Şekil verdikten sonra 20 dakika daha donddurucuda bekletip afiyetle tüketebilirsiniz.

Tarifi denedikten sonra yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın! 😊

 

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply