Avakado Bowl
Glutensiz Tarifler

Avakadolu Grain Bowl Tarifi

26 Şubat 2019

Son zamanlarda gerek sosyal medyada gerek de restaurant menülerinde sıkça gördüğümüz grain bowl’lar aslında son derece pratik, doyurucu ve besleyici öğünler. “Grain bowl” yani içinde tahıl olan kaseler, pratik ve besin değeri yüksek bir öğün tercih etmek istediğinizde gönül rahatlığıyla elinizin gidebileceği bir tarif. Bu kaselerin amacı; hem hızlı, hem doyurucu hem de besleyici bir öğün tüketmek ve aynı kasede pek çok lezzeti buluşturabilmek. Ben glütensiz beslenmeye başladığımdan beri hem menümü biraz zenginleştirmek hem de alışılmışın dışına çıkabilmek için sık sık bu tarz kaseler hazırlıyorum. Bana göre bu kaseler sunum olarak da son derece şık ve iştah açıcı görünüyorlar. Ayrıca benim gibi çalışanların hızlı bir şeyler hazırlamak istediklerinde tercihi olabilecek tahıl kasesi seçenekleri arasından sizlerle ilk paylaşacağım avakado ve karabuğdaylı bowl. Hem çok lezzetli, hem çok doyurucu hem de sağlıklı yağ ve protein açısından zengin bu tarife gelin hep birlikte bir göz atalım!

Avakado & Karabuğdaylı Bowl için Malzemeler

Benim gibi glütensiz beslenenlerin grain bowl hazırlarken kullanabilecekleri tahıllardan bazıları; kinoa, nohut, fasulye, mercimek gibi tahıllar. Aslında karabuğday da pek çok insan tarafından tahıl olarak biliniyor ama aslında karabuğday, kazukulağıgillerden bir bitki türü. Karabuğday ile ilgili detaylı bilgiye bu yazımdan ulaşabilirsiniz.

  • 1 kase süzme yoğurt
  • Yarım su bardağı pişmiş karabuğday (ben önce biraz soteledim, sonra ılık su koyup kapağını kapattım ve pilav gibi pişirdim.)
  • Yarım su bardağı pişmiş kinoa (protein)
  • 1 adet küçük turp
  • Yarım olgun avakado (sağlıklı yağ)
  • 1 adet kayısı yumurta (protein)
  • Nane

Öncelikle karabuğday ve kinoayı pişirin. Daha sonra süzme yoğurdu sunum yapacağınız derin kasenin en altına alın. Yoğurdun üstüne önce karabuğdayı ve kinoayı servis edin. Daha sonra avakado, yumurta, turp ve naneyi de kaseye alarak dilediğiniz gibi süsleme yapın. Tüm yapmanız gereken işte bu kadar!

Bu ve bunun gibi kaseler hazırlayarak bir öğününüzü besleyici bir şekilde geçirebilirsiniz. Ayrıca misafilerinize sunmak için de bence harika bir tercih olabilir. Eğer siz de klasik yemeklerden ve sunumlardan sıkıldıysanız keyifli bir öğle/akşam yemeği için bu şekilde grain bowl’lar hazırlayarak, misafilerinize sunabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply